تشخیص چای مرغوب

  • Post comments:0 دیدگاه
  • Reading time:2 mins read
دم کردن چای

برای لذت بردن از یک فنجان چای، خوب دَم کردم برگ‌های چای تنها یک بخش از ماجراست. انتخاب یک چای مرغوب و با کیفیت اصلی‌ترین نکته‌ای است که باید برای تهیه یک چای خوش‌عطر و طعم در نظر بگیرید. برخی از چای‌‌های بازار از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند، اما به عنوان چای مرغوب و درجه یک به مشتریان عرضه می‌شوند. بنابراین، اگر کیفیت محصول خریداری شده برای شما مهم است، روش‌هایی برای تشخیص چای مرغوب و اصل وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید از کیفیت مطلوب چای خریداری شده مطمئن شوید.

امروزه با جهانی شدن برند‌ها و امکان خرید آنلاین، دسترسی به طیف گسترده‌ای از انواع چای‌ها بسیار ساده شده است. اگرچه اکنون می‌توان چای مرغوب و با کیفیت را با سهولت خریداری کرد، اما شناسایی چای‌های با کیفیت بالا، چه از فروشگاه خریداری شوند و چه به صورت آنلاین به دست شما برسند، کار آسانی نخواهد بود. برای اینکه از این به بعد بتوانید با دقت بیشتری چای خود را انتخاب و خریداری کنید، در ادامه به روش‌هایی برای تشخیص چای مرغوب و اصل اشاره می‌کنیم.


به فروشگاه آنلاین سلیم آریا نوش سر بزنید و مرغوب ترین چای را خریداری کنید.


شکل ظاهری چای

نکته اول برای تشخیص کیفیت یک چای تا حد زیادی از طریق بررسی ظاهر آن تعیین می‌شود. بنابراین، باید با نگاه کردن به چای از تازگی و سالم بودن برگ‌های آن مطمئن شوید. چایی که کهنه و آسیب دیده نباشد از نظر ظاهری متفاوت است و رایحه خاصی دارد. برای شناسایی یک چای با کیفیت باید به این موارد دقت کنید:

  • برگ‌ها باید کاملاً سالم و بدون شکستگی باشند
  • لبه برگ‌ها باید کمی حالت دندانه‌ای داشته باشند
  • برگ‌های چای باید کمی ضخیم باشند. این نشان می‌دهد که آن‌ها بیش از حد خشک نشده‌اند
  • زمانی‌ که برگ‌های چای را با نوک انگشتانتان لمس می‌کنید، نباید پودر شوند
  • برگ‌های چای نباید خیلی تیره باشند و به سیاهی بزنند. هر چه رنگ برگ‌ها روشن‌تر باشند، چای تازه‌تر است
تشخیص چای مرغوب

رایحه چای

هنگام خرید چای، می‌توان ماندگاری و شدت عطر چای را سنجید. برای اینکار باید مقداری چای را نزدیک بینی کنید و به آرامی آن را بو کنید. اگر قبلا بوی چای با کیفیت را استشمام کرده باشید، متوجه رایحه قوی، تازه و ماندگار آن خواهید شد. اگر چای بوی ماندگی و کهنگی بدهد، کیفیت مطلوبی ندارد.

علاوه بر بو کردن برگ چای، بهتر است با اجازه فروشنده کمی از چای را داخل مقداری آب بخیسانید. با کمک این روش، تشخیص عطر بی‌نظیر انواع مختلف چای ساده‌تر خواهد شد.

رنگ چای

انواع چای رنگ‌های مختلفی دارند، اما به هر حال، چای با کیفیت دارای ویژگی‌هایی نظیر رنگ روشن، نرمی و تازگی است، به طوری که می توانیم کیفیت چای را از روی رنگ مشخص کنیم. رنگ برگ‌های چای به جنبه‌های مختلفی از جمله نوع گیاه چای، محل رشد ، فناوری به کار رفته برای پرورش آن‌ها و سایر عوامل بستگی دارد. چای مرغوب پس از دَم کردن رنگی روشن و شفاف پیدا می‌کند. چای بی‌کیفیت غالبا رسوب کرده و رنگ کدری دارد.

طعم چای

انواع مختلف چای، طعم‌های متفاوتی دارند. با این حال، طعم چای مرغوب در انواع چای به طور کلی یکسان است. به عنوان مثال، چای سبز طعم تازه و ملایمی دارد، ابتدا کمی تلخ است و کم کم طعم آن به شیرینی می‌زند. چای سیاه طعم شیرین‌تر و قوی‌تری دارد و هنگام نوشیدن چای طعم تازگی، خنکی و رایحه گل را می‌توان احساس کرد. چای‌هایی که حاوی اسانس و طعم دهنده هستند و مزه تلخی دارند، از کیفیت پایینی برخوردارند و بوی ماندگی می‌دهند.

استفاده از رنگ و مواد شیمیایی در چای

برخی از فروشندگان از مواد شیمیایی، اسانس و رنگ برای افزایش طعم و رنگ محصولاتشان استفاده می‌کنند. مصرف این‌گونه چای‌ها می‌تواند در دراز مدت تاثیرات نامطلوبی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد. برای تشخیص این موضوع باید به رنگ چای دم کرده توجه کنید. چنانچه چای شما رنگ سیاه و غلیظی پیدا کند و اثر آن به سختی از لیوان پاک شود، چای بی‌کیفیت، دستکاری شده و نامرغوب است. چای طبیعی و با کیفیت کم رنگ است و به راحتی از لیوان و قوری شسته می‌شود.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید