چای ماسالا (Masala Tea) یک چای تند هندی

  • Post comments:1 دیدگاه
  • Reading time:9 mins read
طرز تهیه چای ماسالا

چای ماسالا یک چای تند هندی است که با ادویه های معطر برای صبحانه یا چای عصرانه شما یک انتخاب عالی است. چای ماسالا نوشیدنی گرمی است که با آب، ادویه جات کامل، پودر چای سیاه هندی، شکر و شیر درست می شود. این چای ادویه دار هندی خوشمزه را می‌توانید در 10 دقیقه درست کنید!

چای ماسالا

چای ماسالا یک نوشیدنی مورد علاقه هندی هاست. بسیاری از هندی ها صبح یا عصر از چای لذت می برند. نام هندی “Masala” در اینجا به ادویه و “چای” به معنای همان چای است.

چای ماسالا از دم کردن چای در آب همراه با ادویه جات، شکر و مقداری شیر که بعداً اضافه می شود، تهیه می شود.

در هند مرسوم است که انواع گیاهان و ادویه ها را به چایی که روزانه درست می کنند اضافه کنند. انواع گیاهان و ادویه جات مورد استفاده از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است.

در واقع، بسیاری از خانواده ها تمایل دارند که نسخه مخصوص خود را از چای ماسالا داشته باشند. این دستور طرز تهیه چای ماسالا ما را بدون استفاده از پودر چای ماسالا نشان می دهد.

مواد لازم برای تهیه چای ماسالا

مواد مورد نیاز چای ماسالا با ترکیبی از مواد اصلی که هر آشپزخانه هندی دارد درست می شود:

  • چای سیاه (ترجیحاً چای آسام)
  • آب
  • شیر
  • قند یا شکر
  • ادویه ها و گیاهان

بسته به ترجیحات طعمی و ساختار سلامتی شما، مقدار ادویه ها می تواند متفاوت باشد یا می توانید از افزودن برخی از آنها خودداری کنید.

ادویه ها و گیاهان چای ماسالا

دارچین – ادویه‌ای که به‌خاطر رایحه معطر، گرم و چوبی‌اش شناخته می‌شود. دارچین ضد باکتری، ضد قارچ و دارای خواص آنتی اکسیدانی است.

میخک – طعم تند و شیرین ملایم خوبی به چای می دهد. میخک دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است.

هل سبز – رایحه ای شیرین و دوست داشتنی القا می کند. می توانید انتخاب کنید که غلاف سبز کامل را خرد کنید یا پودر هل آسیاب شده را اضافه کنید. هل برای هضم غذا مفید است و همچنین خوشبو کننده دهان و نفس است.

زنجبیل – این یک گیاه گرم کننده است و می توان آن را به صورت له شده یا رنده شده اضافه کرد. زنجبیل برای مقابله با حالت تهوع و به خصوص حالت تهوع صبحگاهی بسیار مفید است. همچنین ضد میکروب، ضد التهاب و برای هضم غذا مفید است.

گیاهان دیگر – علاوه بر این، می توانید گیاهانی مانند برگ نعناع، برگ لیمو و ادویه هایی مانند جوز هندی، دانه های رازیانه، فلفل سیاه و فلفل بلند را نیز در دستور چای خود قرار دهید. گیاهان آیورودا مانند آشواگاندا و مولتی (ریشه شیرین بیان) نیز چند گزینه دیگر هستند.

از کدام چای سیاه استفاده کنیم؟

در خانه های هندی، نوع چایی که برای تهیه چای روزمره استفاده می شود، چای سیاه است که به صورت عمده عرضه می شود. دو نوع چای سیاه برای چای ماسالا استفاده می شود : CTR و CTC. در اینجا به هر دو به عنوان پودر چای اشاره می شود.

CTR به Crush، Tear و Curl اشاره دارد. برگ های چای با استفاده از غلتک های استوانه ای در مراحل مختلف خرد، ریز و پیچ می شوند. چای CTR فرآوری شده همان چای شکسته است و اگر به صورت گلوله باشد به آن چای CTC یا کله مورچه می گویند.

انواع چای قوی تر مانند چای آسام، بهترین چای CTC برای تهیه این نوشیدنی است. اما برخی از مردم چای سبک تر و ملایم تر مانند چای دارجلینگ را ترجیح می دهند. مخلوط های از پیش ساخته شده از هر دو چای Assam و Darjeeling یا Assam و Nilgiri موجود است که می توان از آنها استفاده کرد.

ما همیشه چای خود را با پودر چای آسام درست می کنیم زیرا ادویه های قوی و پررنگ با طعم های شدید این چای هماهنگ است.

همچنین می توانید از برگ های چای یا چای کیسه ای استفاده کنید. اگر از برگ های چای استفاده می کنید، آن ها را به مدت 2 تا 4 دقیقه در آب قرار دهید تا طعم دلخواه در زمان دم کشیده شود.

در هند، به راحتی می توانیم پودر چای را از هر فروشگاه مواد غذایی خریداری کنید. اگر خارج از هند زندگی می کنید، چای آسام یا چای سیاه خارجی را از هر فروشگاه ما خریداری کنید. ترجیحا سعی کنید پودر یا برگ چای ارگانیک بخرید.

نکته

این دستور چای ماسالا برای سرو 2 تا 3 فنجان است. با تنظیم مقدار مواد به راحتی می توان آن را نصف، دو برابر یا سه برابر کرد. چای ماسالا را بصورت بخارپز به تنهایی یا با تنقلات هندی مانند پاکورا، ساموسا، آلو تیکی، ساندویچ، نانختای یا بیسکویت سرو کنید.

طرز تهیه چای ماسالا

له کردن ماسالا (ادویه جات)

ابتدا 3سانت دارچین، 2 تا 3 هل سبز، 2 میخک و 1 اینچ زنجبیل پوست کنده را داخل هاول بگذارید. از دارچین واقعی و نه دارچین کاسیا استفاده کنید.

هل-دارچین-زنجبیل
هل-دارچین-زنجبیل برای چای ماسالا

سپس با آنها درشت خرد کنید. دقت کنید که زنجبیل به خوبی صاف و له شود. یا زنجبیل را رنده کنید و ادویه ها را کامل یا له شده اضافه کنید.

هل له شده، هل سبز، میخک و زنجبیل در هاون.
هل له شده، هل سبز، میخک و زنجبیل در هاون.

ادویه جات را بجوشانید

حالا با استفاده از یک قابلمه یا تابه کوچک دسته دار، 2 فنجان آب (500 میلی لیتر) را گرم کنید.

در تابه آب بریزید
در تابه آب بریزید

اجازه دهید آب جوش بیاید، بعد ادویه های له شده را اضافه کنید. در صورت نیاز، مقدار زیادی پودر جوز هندی به ادویه ها اضافه کنید. در این مرحله می توان برگ نعناع یا علف لیمو را نیز اضافه کرد.

ادویه جات در آب جوش
ادویه جات در آب جوش

سپس به مدت 2 تا 3 دقیقه آنها را بجوشانید. شکر را اضافه کنید. ما معمولا 4 قاشق چایخوری شکر اضافه می کنیم. برخی افراد چای بسیار شیرین را ترجیح می دهند. بنابراین می توانید مقدار شکر را با توجه به سلیقه خود و همچنین بر اساس نوع و کیفیت شکری که استفاده می کنید افزایش دهید.

شکر خام با یک قاشق چایخوری اضافه می شود
شکر خام با یک قاشق چایخوری اضافه می شود

دم کردن چای ماسالا

حالا 2 قاشق چایخوری پودر چای آسام یا چای سیاه اضافه کنید. 1 دقیقه بجوشانید. این زمان جوش بستگی به این دارد که چایتان چقدر قوی باشد. اگر دم کرده عمیق تر و قوی تر را ترجیح می دهید، چند دقیقه بیشتر بجوشانید. اما این باعث می شود که چای نت های تلخی داشته باشد.

توجه داشته باشید که اگر از برگ های چای استفاده می کنید، به جای جوشاندن، باید چای را دم کنید. برای دم کردن آب را همراه با ادویه بجوشانید. حرارت را خاموش کنید. برگ های چای را اضافه کنید. هم بزنید تا مخلوط شوند و با درب بپوشانید.

چای را به مدت 2 تا 4 دقیقه دم کنید، بستگی به قوت و غلظت چای شما دارد. سپس شیر داغ را به چای دم کرده اضافه کنید. مخلوط کنید، صاف کنید و سرو کنید.

چای آسام با یک قاشق چای خوری اضافه می شود
چای آسام با یک قاشق چای خوری اضافه می شود

¼ فنجان شیر (در دمای اتاق یا سرد) به آن اضافه کنید. در صورت نیاز می توانید شیر بیشتری اضافه کنید.

برای چای وگان، ممکن است از شیر سویا یا بادام یا شیر بادام هندی نیز استفاده شود. اگر از شیر سویا استفاده می کنید، به مخلوط چای اضافه کنید و 2 تا 3 دقیقه بجوشانید.

اگر از شیر بادام یا شیر بادام هندی یا شیر جو دوسر استفاده می کنید، آن را جداگانه در قابلمه کوچک دیگری گرم کنید. به چای اضافه کنید و حرارت را خاموش کنید. هم بزنید تا مخلوط شوند. اجازه ندهید شیر بادام یا بادام هندی به جوش بیاید در غیر این صورت چای بافت دانه ای خواهد داشت.

پس از افزودن شیر به مدت 2 تا 3 دقیقه بجوشانید. اگر از شیر سرد استفاده می کنید، 2 تا 3 دقیقه بجوشانید. اگر از شیر داغ استفاده می کنید، شیر را اضافه کنید و حرارت را خاموش کنید.

چای ماسالا با شیر در حال جوشیدن
چای ماسالا با شیر در حال جوشیدن

حالا چای ماسالا را با یک صافی چای به طور مستقیم در یک فنجان بریزید.

چای ماسالا در یک فنجان صاف می شود
چای ماسالا در یک فنجان صاف می شود

نکته

چای ماسالا را می‌توان با تنقلات هندی دلخواه مانند آلو پاکورا، کتلت سبزیجات، سمبوسه، آلو تیکی، پاکودای پیاز، پاکورا نان، مدو وادا، بیسکویت یا کوکی سرو کنید.

عکس بالای سر چای ماسالا یک فنجان سفید روی تخته قهوه ای

نکات تخصصی تهیه چای ماسالا

شیر: مقدار شیری که اضافه می‌شود برای هر فرد دیگر متفاوت است. بنابراین می توانید به دلخواه شیر اضافه کنید.

نام تجاری چای: برند چای نیز در طعم کلی آن تفاوت ایجاد می کند. در هند همیشه از چای آسام استفاده می کنند زیرا از چای دارجلینگ قوی تر است. اما افرادی هستند که ترکیبی از چای آسام + دارجلینگ یا فقط چای دارجلینگ را ترجیح می دهند. چیزی که در اینجا استفاده می‌شود، چای ارگانیک آسام است که به صورت گرانول است. می توانید از هر کدام استفاده کنید.

ادویه: می توانید مقدار ادویه را در صورت نیاز تنظیم کنید. من پیشنهاد می کنم مقدار ادویه را در تابستان کاهش دهید زیرا ادویه ها گرمای بدن و تعریق را افزایش می دهند. افزایش مقدار ادویه ممکن است به گرم نگه داشتن بدن در طول زمستان و همچنین در هنگام سرما کمک کند.

تهیه چای: روش کلاسیک تهیه چای این است که برگ های چای را در آب داغ قرار دهید. روش هندی این است که برگ های چای را چند دقیقه بجوشانید. ما معمولا شیر را بعدا اضافه می کنیم. اگرچه در برخی خانواده ها آب، شیر و برگ چای را با هم می جوشانند.

چای مقوی: این دستور به دلیل طعم و عطر چای آسام به همراه طعم ادویه ها، یک چای مقوی است. مقدار زنجبیل را متناسب با ذائقه خود تنظیم کنید.

سوالات متداول چای ماسالا

تولید محتوا توسط : eBgroup

4.7/5 - (12 امتیاز)

این پست دارای یک نظر است

  1. سجادی

    معلومه اون زنجبیل داخل چای ماسالا تند میکنه

دیدگاهتان را بنویسید