آشنایی با چای هندی

  • Post comments:0 دیدگاه
  • Reading time:5 mins read
چای هندی
مزارع چای هند

چای هندی به عنوان یکی از بهترین چای های دنیا شناخته می شود. هند با حجم تقریبی 1 میلیون تن در سال و حدود ⅕ از کل تولید جهانی چای دومین کشور تولیدکننده چای است. این کشور به ترتیب پس از کنیا، چین و سریلانکا، چهارمین کشور صادر کننده چای است. یک واقعیت جالب این است که با وجود حجم بسیار زیاد تولید، تقریباً بیشتر تولید هند در داخل کشور مصرف می شود. یعنی هند نه تنها چای زیادی تولید می کند، بلکه مقدار زیادی از چای هندی را خود مصرف می‌کند.

نزدیک به 76 درصد چای تولیدی در هند در داخل مرزهای این کشور مصرف می شود. این تقاضای داخلی از دیگر کشورهای پیشرو تولیدکننده چای، به ویژه کنیا و سریلانکا (سیلان) که بیشتر از مصرف مردمشان چای صادر می کنند، پیشی گرفته است و هند را یکی از بزرگترین مصرف کننده چای سیاه در جهان تبدیل می کند.

جغرافیای هند شرایط آب و هوایی مختلفی را فراهم می کند و چای های حاصل می توانند به طور چشمگیری از یکدیگر متمایز باشند. اگرچه انواع مختلفی از چای در هندوستان تولید می شود، اما بیشتر به خاطر چای سیاه از جمله چای آسام، چای دارجلینگ و چای نیلگیری معروف است. چای سیاه هندی قوی، روشن و برخی از آنها طعم نسبتاً لطیفی دارند. البته یک چای تند دوست داشتنی هم وجود دارد که از ادویه های غنی این کشور استفاده می کند.

تولید چای در هند

چای آنقدر کالای بزرگ در هند است که هیئت مدیره چای هندوستان مقررات، تحقیقات و تبلیغات آن را مدیریت می کند. هیئت چای به طور مداوم در حال پیگیری و توسعه راه هایی برای بهبود کیفیت چای های هند است. آنها منابع زیادی را برای بسیاری از تولیدکنندگان کوچک، مزارع بزرگ، و پردازشگرهای چای، انبارها و سایر مشاغل مرتبط با صنعت فراهم می کنند.

تقریباً هر بخش از هند منطقه‌ای برای کشت چای دارد و بیش از 14000 شهرک چای را در خود جای داده است. این گیاه در 15 ایالت هند کشت می شود که آسام، بنگال غربی، تامیل نادو و کرالا بالاترین محصول و همچنین بهترین چای را تولید می کنند.

آب و هوای متنوع در هر منطقه هر چای را متمایز می کند. سه نوع متفاوت از چای سیاه وجود دارد که این کشور بیشتر به خاطر آنها مشهور است.

منشا چای هند و انواع آن

منشا چای در هند
منشا چای در هند سلیم آریا نوش

آیا می دانستید که چای سیاه، چای سبز، چای سفید، چای زرد، چای اولانگ همه از یک گیاه تهیه می شوند؟ درست است، همه چای ها از Camellia sinensis تهیه می شوند، تفاوت بین آنها نحوه پردازش برگ ها است.

گیاه چای Camellia sinensis دو گونه اصلی دارد sinensis و assamica. مطالعات نشان می دهد که تنوع sinensis در جنوب چین و در برخی مناطق از آسیای جنوب شرقی منشأ گرفته است. از سوی دیگر، تنوع assamica منشأ خود را در منطقه  Assam، شمال شرقی هند دارد.

تاریخچه تجاری سازی چای در هندوستان

استفاده از دم کرده به عنوان مصارف دارویی در هند چیز جدیدی نیست. اسناد نشان می دهد که این نوع نوشیدنی در 500 سال قبل از میلاد مصرف می شده.

در پایان قرن هجدهم، بریتانیایی‌ها که از وابستگی شدید چای به چین آزار می‌دیدند، سعی کردند دانه‌های چای چینی را در قلمرو هند بکارند، اما موفق نشدند.

چند دهه بعد در حدود سال 1823، یک کاشف اسکاتلندی به نام رابرت بروس در هیمالیا یک گونه بومی از گیاهان چای را کشف کرد که امروزه به نام Camellia sinensis شناخته می شود. آسامیکا توسط قبیله محلی سینگفو به او ارائه شد، که از قدیم در آنجا کشت و مصرف کرده بودند. با این تنوع، انگلیسی ها اولین گام را در تجارت چای هندی برداشتند.

یکی دیگر از نقاط عطف چای هند در سال 1835 بود، زمانی که شرکت هند شرقی منطقه دارجلینگ، هم مرز با نپال را تصاحب کرد. در دارجلینگ و با دانه های چینی بود که انگلیسی ها واقعاً تولید چای را در مقیاس وسیع آغاز کردند.

مناطق کشت چای هند

با موفقیت به دست آمده در مناطق آسام و دارجلینگ، مزارع چای تجاری به سرعت در سراسر هند گسترش یافت. امروزه، هند چندین منطقه تولید کننده دارد: آسام، دارجیلینگ، نیلگیری، دورس-ترای، کانگرا، مونار، که به چند مورد اشاره می کنیم. هر منطقه هویت خاص خود را دارد.

منطقه آسام

مزارع چای آسام هند
مزارع چای آسام هند

این منطقه که در شمال شرقی هند واقع شده بزرگترین تولید چای کشور را در خود جای داده است که معادل حداقل 50 درصد کل تولید چای هندوستان است. مزارع در مناطق کم ارتفاع، در دره رودخانه برهماپوترا متمرکز شده اند.

در این منطقه، به دلیل آب و هوای گرمسیری و دوره های بارندگی شدید، کشت چای شغل مورد علاقه مردم است. بهترین برداشت ها که فلاش نامیده می شود، دو بار در سال اتفاق می افتد.

اولین فلاش در فوریه آغاز می شود و با تازگی، لطافت، رایحه گلی، طعم کمی تند و رنگ طلایی آن مشخص می شود.

فلاش دوم و همچنین معروف ترین آن در تابستان رخ می دهد. این زمانی است که برگها طعم تند و مالت بیشتری را آزاد می کنند، چای بدن بیشتری پیدا می کند و رنگ آن قرمز مایل به سرخ می شود.

چای سیاه آسام برای تهیه چای ماسالا بهترین انتخاب است، چای ماسالا یک نوع چای هندی است که با چندین ادویه، شیر و شکر درست می شود.


محصولات چای هندی – چای دوقوچ


چای دارجلینگ

چای دارجلینگ توسط بسیاری به عنوان شامپاین چای نامیده می شود و یکی از گران ترین چای ها در جهان است. اما این همه شهرت از کجا می آید؟

بر خلاف منطقه آسام، دارجلینگ دارای ارتفاعات بالایی است و کشت آن در منطقه چینی متمرکز است. برگ این منطقه که در پای هیمالیا در نزدیکی نپال قرار دارد، آب و هوای خنک‌تر و متمایزتری نسبت به سایر مناطق چای در هندوستان دارد. درست مانند شامپاین که فقط در صورت کشت و تولید در منطقه می توان آن را شامپاین نامید، همین امر در مورد دارجلینگ که اولین منطقه هند بود که رسماً ثبت نشان جغرافیایی را دریافت کرد، اتفاق می افتد.

دارجلینگ به طور متوسط تنها 1 درصد از کل تولید در هند را تشکیل می دهد. یکی دیگر از ویژگی های مهم دارجلینگ این است که علاوه بر اینکه یکی از مرتفع ترین مزارع (2000 متر) در جهان است، بسیاری از تولیدات آن دارای گواهینامه ارگانیک است.

در دارجلینگ، دو فلاش (برداشت) وجود دارد:

اولین فلاش بعد از باران های بهاری (مارس و آوریل) رخ می دهد. در این زمان چای جوان و لطیف است، با رایحه و طراوت گلی کمی گس بیشتر و به چشم ها رنگی کمرنگ می دهد.

فلاش دوم در تابستان (می و ژوئن) انجام می شود. این چای به دلیل ویژگی خاص آن در طعم معروف است که به شراب های Moscatel اشاره دارد، طعم بسیار پیچیده ای برای توصیف. برای مثال، می‌توانم بگویم که تعادلی بین شیرینی، برشته شدن جزئی، میوه‌ای و تلخ است. چای رسیده تر، پُر تر و تیره تر از چای فصل بهار است.

چای نیلگیری

این چای یعنی چای نیلگیری حتی از منطقه دارجلینگ هند هم بالاتر است. این منطقه در جنوب هند در کوه های آبی (یا نیلگیریس) در ارتفاعات بین 1000 تا 2500 متر واقع شده است. اولین چای در این منطقه توسط اروپایی ها در دهه 1850 کاشته شد و این منطقه به چای سبز نیز معروف است.

طعم چای نیلگیری ظریف و ملایم است. رنگ زرد طلایی دارند و بسیار معطر هستند. طعم آن در دنیای چای متمایز است و رنگ های گلی با طعمی کرمی دارد. چای نیلگیری اغلب با چای های قوی تر نیز ترکیب می شود.

طرز تهیه چای هندی

علاوه بر انواع مختلف چای که از هند می آید، سبک منحصر به فردی نیز برای تهیه چای هندی وجود دارد. این سبک تهیه نوشیدنی چای ماسالا نامیده می شود که به یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است.

دستور العمل های زیادی برای تهیه چای ماسالا وجود دارد. مواد اولیه شامل چای سیاه، شیر، شکر و ادویه جات است. این ترکیب ادویه ها است که چای را فوق العاده می کند. رایج ترین آنها هل، زنجبیل، میخک، دارچین و دانه فلفل هستند.

چای هندی یک تجربه متفاوت از فنجان چای استاندارد است. حتی با ادویه متمایزش، جذاب و آرام بخش است. اگر هنوز آن را امتحان نکرده اید، ارزش وقت گذاشتن را دارد.

گردشگری چای هندوستان

آیا می دانستید که امکان بازدید از مناطق چای خوری هند وجود دارد؟ گزینه های مختلفی از چای هندی برای هر سلیقه و بودجه ای وجود دارد. شما می توانید در مزارع قدم بزنید، از تولیدات بازدید کنید، برخی از مزه ها و موارد دیگر را انجام دهید.

نکته این است که منطقه مورد نظر خود را انتخاب کنید و منتظر فصول برداشت باشید.

تولید محتوا توسط: eBgroup

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید