خواص دمنوش ها

  • Post comments:0 دیدگاه
  • Reading time:11 mins read
You are currently viewing خواص دمنوش ها

دمنوش های گیاهی مفید و معجزه گری که به سادگی می توان در خانه آنها را تهیه کرد و از نوشیدن آنها و خواص بی شمارشان لذت برد، همان چای های گیاهی با انواع گل ها، برگ ها، دانه ها، ریشه ها، ساقه ها و گلبرگ های بسیاری از گیاهان می باشد که مطمئنآ حتی برای یک بار هم که شده تجربه خوردن شان را در زندگی داشته اید.

انواع مختلف چای و دم نوش های گیاهی در صدها نوع مختلف ظاهر می شوند، برخی موارد رایج و برخی دیگر مبهم ترند، و بسته به ناحیه زندگی شما، انواع مختلفی از آنها در دسترستان خواهند بود.فواید سلامتی هر نوع چای گیاهی به ترکیب بندی آن بستگی دارد که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

خواص دمنوش

فواید دم نوش های گیاهی:

در بیم خواص دمنموش ها، نوشیدن دم نوش های گیاهی به شدت برای افرادی که می خواهند به طور طبیعی سلامتی خود را بهبود ببخشند، توصیه می شود. برخلاف قهوه و چای استاندارد (سیاه، سبز و غیره)، اغلب چای های گیاهی شامل کافئین نیستند.

بیشتر چای های گیاهی، انواعی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی دیگر را به بدن ارائه می دهند، اما این ویژگی ها به گیاهان و گل هایی که انتخاب می کنید، بستگی دارد.

دمنوش آرامش اعصاب و روان :

فواید سلامتی مشترک شامل آرامش بدن و ذهن، کمک به اختلالات خواب، کاهش درد، کاهش تورم، محافظت در برابر بیماری های معمول، تقویت سیستم گوارشی، تقویت بدن و تحریک عملکرد شناختی است.

دمنوش دیورتیک و ملین:

دیورتیک ها و ملین ها به حذف سریع سموم از بدن کمک می کنند و فشار دستگاه گوارشی، کلیه ها و کبد را تسکین می دهند.بهترین دم نوش های دیورتیک شامل قاصدک، هبیوسکوس، سبز، زالزالک و چای سرو کوهی است.

دمنوش ترکیبی

دمنوش افزایش سیستم ایمنی بدن:

تحریک کننده های سیستم ایمنی، با آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها، به جلوگیری از عفونت، محافظت در برابر استرس اکسیداتیو، و کاهش خطر بیماری مزمن کمک می کنند. دم نوش های مفید برای این مورد شامل زنجبیل و ریشه شیرین بیان است.

دمنوش کاهش مشکلات خواب:

برخی از انواع چای ها قادر به تعادل سطوح انتقال دهنده عصبی، کاهش اضطراب و ترویج خواب از طریق اثرات آرام بخش هستند. بهترین دم نوش ها، برای مشکلات خواب شامل سنبل الطیب، ریشه کاوا، بابونه و اسطوخدوس است.

خواب بهتر

ویژگی های ضد درد دمنوش :

تسکین درد برای افرادی که از ناراحتی مزمن یا بیماری، جراحی و یا جراحت رنج می برند، حیاتی است. دم نوش های گیاهی ضد درد عبارتند از:فلفل شیرین، ترنج، بابونه، اوکالیپتوس، و انواع مختلفی از چای ریشه کاوا است.

دمنوش با ویژگی های ضد التهابی:

کاهش التهاب می تواند به همه چیز از درد معده و روده و ورم مفاصل تا سردرد و بواسیر کمک کند. دم نوش های گیاهی مثل نعناع، زنجبیل، زرد چوبه و اکالیپتوس برای مشکلات التهابی عالی هستند.

دمنوش تسکین اضطراب و تنش:

کاهش استرس و اضطراب می تواند باعث تسکین افسردگی، افزایش انرژی و کاهش شیوع التهاب و بیماری های مزمن در بدن می شود. دم نوش هایی که این عملکرد را دارند، عبارتند از:ریشه کاوا، سنبل الطیب، بابونه

آرامش

فروش ویژه انواع دمنوش چهارفصل در فروشگاه سلیم آریانوش


دمنوش پیش گیری از بیماری های مزمن:

خواص آنتی اکسیدانی می تواند به حذف رادیکال های آزاد و جلوگیری از استرس اکسیداتیو در بدن کمک کند که خطر ابتلا به سرطان و بیماری های مزمن را کاهش می دهد. دم نوش های گیاهی که غنی از آنتی اکسیدان ها هستند، عبارتند از:نعناع، رویبوس، آویشن و گزنه.

دمنوش کمک کننده به هضم:

اسهال، گرفتگی شکم، نفخ، تهوع، استفراغ و یبوست را می توان با انواع مختلف دم نوش بابونه، دارچین، نعناع و زنجبیل از بین برد.

دمنوش بهبود سلامت مغز:

جلوگیری از استرس اکسیداتیو در مغز، و افزایش تمرکز را می توان با دم نوش های میوه گل رز، زنجبیل، نعنا، رویبوس و چای قاصدک را به دست آورد.

بهبود مغز

فهرست دم نوش های گیاهی:

بیش از صد نوع دم نوش گیاهی یافت شده که از انواع مختلفی از چای های گیاهی استفاده می شود، اما برخی از معروف ترین آن ها به همراه برخی از مزایای مهم آن ها در متن زیر لیست شده اند.

دمنوش بادیان رومی:

دم نوشی عالی برای اختلالات شکم، گاز اضافی، تهوع، گرفتگی، سرفه، سرفه، سرما خوردگی.

دمنوش شاهدانه:

مناسب برای کاهش درد مزمن، التهاب، اضطراب، استرس، افسردگی، سردرد و درد شکم می باشد.

سردرد

دمنوش سرخارگل:

باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، پوست را از عفونت محافظت می کند و التهاب را از بین می برد.

دمنوش نعناع هندی:

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، جوانسازی را بهبود می بخشد و بدن را کنترل می کند و به اختلالات خواب کمک می کند.

دمنوش بابونه:

دارای ویژگی های آرامش بخشی است، معده را تسکین می دهد، و علایم درد کمر، التهاب، ورم مفاصل، خارش پوست و آفتاب سوختگی را بهبود می بخشد.

التهاب

دمنوش سنبل الطیب:

سنبل الطیب چند ویژگی مسکنی دارد، سطح استرس و فشار خون را کاهش می دهد و دارای ویژگی های ضد تشنجی است.

دمنوش نعناع :

بویژه برای تسکین عضلات، ناراحتی شکم، سوهاضمه، و گاز اضافی، و تحریک سیستم ایمنی مفید است.

دمنوش آویشن: 

در مطلب خواص آویشن در بخش سلامت نمناک خواندید که این گیاه جادویی به خاطر از بین بردن تب ، درمان سرفه و سرماخوردگی ، تقویت پاسخ های ایمنی ، تسکین شکم و سردرد مورد استفاده قرار می گیرد.

سرما خوردگی

دمنوش قاصدک:

افزایش ادرار و دفع سموم از بدن، به کاهش فشار خون و بهبود مشکلات بینایی و کمبود آهن کمک میکند.

دمنوش ریشه کاوا:

استرس و اضطراب را کاهش می دهد. خواب سالم را تحریک و ذهن را آرام می کند و سم زدایی را در بدن بیشتر می کند.

دمنوش ریشه زنجبیل:

بهبود حالت تهوع، پیش گیری از بیماری های مزمن و افزایش اشتها.

حالت تهوع

دمنوش میوه گل رز:

برای سیستم ایمنی بسیار خوب است، به خاطر میزان بالای ویتامین C می تواند بدن را تصفیه کند.

دمنوش زردچوبه:

فعالیت آنتی اکسیدانی آن از سرطان جلوگیری می کند، التهاب را تسکین می دهد و هضم را ترویج می بخشد.

چگونه می توان دمنوش گیاهی سالم تهیه کرد؟ طرز تهیه صحیح دمنوش های گیاهی چیست؟

بیشتر دم نوش های گیاهی را می توان با استفاده از برگ ها، ریشه ها، دانه ها، گل ها، گلبرگ یا ساقه گیاهان و گیاهان مختلف در آب داغ درست کرد. این کار مواد غذایی و اجزای فعالشان را آزاد می کند و منجر به تهیه نوشیدنی خوش مزه و مغذی خواهد شود.

بیشتر دم نوش های گیاهی پیچیده شامل سه بخش هستند:

  1.  جزء تشکیل دهنده فعال 
  2.  جزء پشتیبان 
  3.  جزء کاتالیزور

جزء فعال باید چیزی باشد که مهم ترین فایده را برای شما ارائه می کند، از قبیل سلامت ایمنی و یا تسکین درد.

ماده تشکیل دهنده جزء پشتیبان نیز باید بر یک سیستم عضو یا ناحیه بدن تاثیر بگذارد، مثلا ضد التهاب، آرام بخش و یا تحریک کننده. جزء کاتالیست، طعم یا شیرینی را ارائه می دهد تا آن را خوشایند کند. به عبارت دیگر، بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می کنند که سه بخش فعال ، دو بخش پشتیبان و یک بخش کاتالیزور را ترکیب کنند. 

این باعث ایجاد یک تعادل بسیار عالی می شود و در نهایت نتایج سلامتی بهبود یافته را ارائه می دهد.

دستور دمنوش

عوارض جانبی دمنوش های گیاهی:

دم نوش های گیاهی به دلیل تاثیر قوی مواد فعال، واکنش های آلرژیک بالقوه، هویت اشتباه گیاهان، مصرف بیش از حد و تعاملات دارویی، با اثرات جانبی معینی همراه می شوند. بعد از خواص دمنوش ها به بررسی عوارض دمنوش های گیاهی هم نگاهی می اندازیم.

گیاهان سمی در حالی که اکثر گیاهان برای مصرف انسان ایمن هستند، اما گیاهان سمی هم ممکن است در ترکیبات ایمن اشتباه وارد شوند.

آلرژی دم نوش های گیاهی گستره وسیعی از گونه های گیاهی و خانواده ها را در بر می گیرند، به این معنی که بسیاری از واکنش های آلرژیک احتمالی ممکن است.

واکنش های آلرژیکی می توانند از اسهال و یا التهاب، مشکلات تنفسی، استفراغ، تب، خارش پوست و سایر علائم جدی، متفاوت باشند.

معایب دمنوش

استفاده به میزان متوسط:

گیاهان به خاطر مواد اولیه و مواد شیمیایی فعال خود استفاده می شوند؛ در مقادیر کم، آن ها عموماً ایمن هستند. اما مصرف بیش از حدشان می تواند منجر به مسموممیت و اثرات جانبی منفی شود.در بیشتر موارد مقدار کمی چای (1 تا 2 فنجان در روز) برای لذت بردن از مزایای سلامتی آن، کافی است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید