چای کاراک

  • Post comments:0 دیدگاه
  • Reading time:5 mins read
چای کاراک

چای کاراک یا کاراک تی یک چای بسیار رایج در منطقه خلیج فارس در خاورمیانه است. این چای بسیار شبیه چای ماسالا است، اما با ادویه کمتر. یعنی می توانید چای کاراک را فقط با چای  سیاه، شیر و شکر درست کنید. اما چای ماسالا معمولاً دارای دانه فلفل، دارچین، ادویه کامل و غیره است.

در این مطلب ما روش گام به گام ساده برای درست کردن بهترین چای کاراک را با هم دنبال می کنیم تا  یک چای تند و شیری خوشمزه که به رنگ کاراملی که کاملا آرامبخش و خوشمزه است، درست کنیم.

چای کاراک از کجا سرچشمه گرفت؟

می دانیم چای ماسالا در هند حتی در چایخانه ها مصرف می شود، ولی کلمه چای در واقع یک کلمه فارسی است. حالا همین چای کاراک هم در جاهایی مانند جنوب ایران، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار محبوب است.

وجود ادویه در چای معمولاً در سراسر جهان دیده می‌شود، مثل چای لاته یا کوکی‌های ادویه‌دار چای. ادویه های چای هم معمولا هل، زنجبیل، میخک و دارچین هستند.

چرا باید چای کاراک تست کنیم؟

درست کردن چای کراک ساده است، اما نوشیدنی بسیار خوشمزه ای است!

چای کاراک طعم بسیار دلپذیری دارد. شیری و شیرین و گرم و کمی تند. برای زمستان (یا هر زمانی واقعاً!) عالی است.

نه خیلی شیرین است و نه خیلی تند و نه خیلی قوی. تعادل واقعا چیزی است ما در مورد این نوع سرو چای دوست داریم!

ترکیبات چای کاراک

برای تهیه این چای خوشمزه کراک به چند ماده ساده نیاز دارید.

شکر: می توانید از شکر سفید یا قهوه ای استفاده کنید. ما از شکر سفید استفاده کردیم که قبل از اضافه کردن بقیه مواد داخل قابلمه کاراملی شده. می توانید از مرحله کارامل کردن کاملا صرف نظر کنید و شکر را در آب حل کنید.

آب: استفاده از آب داغ راحت تر است، به طوری که قابلمه یا کتری سریعتر به جوش می آید.

چای: از چای سیاه به انتخاب خود استفاده کنید. به نظر می رسد در خلیج فارس، همه ترجیحاتی دارند، چای سیاه آسام یا چای سیلان فرقی ندارد. ما از برگ های شل در این دستور استفاده کردیم، سپس آنها را صاف کردیم. شما می وانید به جای آن می توانید از چای کیسه ای استفاده کنید اما کیفیت بالایی ندارد.

زنجبیل: ما چند تکه زنجبیل تازه اضافه کردیم، زیرا همیشه طرفدار زنجبیل هستیم. سه برش فقط کافی است، اصلاً طعم غالبی نخواهد داشت. می توانید به جای آن از 1/4-1/2 قاشق چایخوری پودر زنجبیل استفاده کنید، یا اگر طرفدار آن نیستید، زنجبیل را کاملاً کنار بگذارید!

ادویه جات: یک غلاف هل، از آنجایی که هل معمولا ستاره چای کرک است، کمی زعفران برای عطر و طعم زیبایی که می دهد و همچنین میخک عالی می شود. می توانید هر چیزی را که دوست دارید کم و بیش اضافه کنید.

ما حتی دیده ایم در برخی کشورها دانه های فلفل استفاده می کنند که دوست داریم دفعه بعد امتحان کنیم، همچنین چوب دارچین یا پودر دارچین. در صورتی که برای شما جذاب است، آنها را اضافه کنید!

شیر: به طور سنتی از شیر تبخیر شده استفاده می شود. غلیظ و خامه ای است، اما شیرین نیست، بنابراین می توانید شیرینی آن را با شکر کنترل کنید. ما از یک قوطی کوچک شیرعسل استفاده کردیم و عالی بود، اما اگر دوست دارید بیشتر (یا کمتر!) به آن اضافه کنید. حتی می توانید از شیر تبخیر شده با طعم هل که به طور گسترده در خاورمیانه موجود است استفاده کنید و غلاف هل را به نصف کاهش دهید.

کاراک بدون لبنیات:

برخی از جاها به ما گفتند که کاراک را با شیر جو دوسر، شیر بادام یا شیر نارگیل امتحان کرده اند. ما هم دوست داریم بدانیم آیا این را با جایگزین های لبنی امتحان کرده اید، بنابراین نظر خود را برای ما بگذارید!

طرز تهیه چای کاراک

حالا طرز تهیه چای کاراک را با هم دنبال می کنیم:

اگر شکر را کاراملی کردید، ابتدا آن را به یک قابلمه متوسط روی حرارت متوسط اضافه کنید. اجازه دهید شکر بدون مزاحمت ذوب شود تا به مایع تبدیل شود و سپس به رنگ کاراملی کهربایی تغییر رنگ دهد.

وقتی شکر به شکل مایع در آمد، به آرامی در آب داغ بریزید. هم بزنید تا ترکیب شوند. اگر نمی خواهید شکر کاراملی شود، می توانید شکر و آب داغ را با هم به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا شکر حل شود.

چای، زنجبیل و همه ادویه ها را به آن اضافه کنید. اجازه دهید این مخلوط به جوش آید و به مدت 5-7 دقیقه بجوشد تا معطر شود.

شیر را اضافه کنید و تا زمانی که نیاز دارید بجوشانید تا چای غلیظ شود و کمی کم شود. نگران نباشید اگر پوستی روی شیر ایجاد شود، آن را صاف می کنید.

به یک کتری چای منتقل کنید و تمام ادویه ها و برگ های چای را صاف کنید. حالا از چای کاراک خود لذت ببرید!

چای کاراک را با چی سرو کنیم؟

چای کاراک بسیار متنوع است. این یک چای عالی برای صبحانه، برای میان وعده بعد از ظهر، یا همراه با یک خوراکی شیرین است.

ما هم این چای را با هر چیز شیرینی دوست داریم. چیزی به سادگی بیسکویت یا کمی لذیذت با کوکی. می توانید چای کاراک را با هر کیک نان، کلوچه، مافین یا براونی که در جلد دست باشد بنوشید. به همین دلیل است که نباید آن را خیلی شیرین درست کرد، تا بتوان آن را با دسر میل کرد.

همچنین در برخی شهرها با غذاهای سرخ شده، مانند سمبوسه، دونات، کوفته شور یا شیرین استفاده می کنند. با غذاهای صبحانه هم عالی می شود! به خصوص باله، یکی دیگر از غذاهای بسیار معمول خلیج خلیج فارس.

شما هم آن را با پیده به سبک ترکی یا ماناکیش امتحان کنید.

نگهداری چای کاراک باقی مانده:

معمولاً باقی مانده چای کاراک را در یخچال نگهداری می کنند و دوباره برای استفاده در مایکروویو آن گرم می کنند. طعم فوق العاده ای دارد، اما به دلیل مواد موجود در چای کاراک، نگهداری طولانی مدت را توصیه نمیکنیم.

4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید